Budoucnost amalgámu
Evropský parlament omezil používání nedozovaného amalgámu, který stomatologové míchají těsně před ošetřením v ordinaci. Nově jej stomatologové nesmí použít u těhotných, kojících a dětí do 16 let. Tato výplň byla dosud jedinou, kterou zdravotní pojišťovny hradily.
Amalgámu, který lékaři dostávají už namíchaný v kapslích s přesnou dávkou slitiny a rtuti, se omezení netýká. Kapslový amalgám je pevnější, kvalitnější a také dražší než ten míchaný. Kvůli vyšší ceně ho pojišťovny nehradí.
Těhotným, kojícím a dětem do 16 let budou od roku 2019 hradit skloionomerní cement. Ostatním budou po zákazu míchaného amalgámu hradit ten kvalitnější, dozovaný.
Zákaz u mnohých vyvolal paniku. Amalgám (slitina stříbra, mědi, cínu a rtuti) se přitom v zubním lékařství používá již více než 150 let a neexistují žádné důkazy, že by byl zdraví škodlivý. Všechny studie, které se dělaly, shodně tvrdí, že amalgám je bezpečný a nepředstavuje žádné riziko ani pro těhotné, ani pro děti.
Omezení používání amalgámu má hlavně ekologický podtext. Při vybrušování amalgámu ze zubu se rtuť dostává do odpadních vod a při spalování těl v krematoriích do vzduchu. Obojí však lze řešit jinak, než jeho zákazem.
Amalgám v současné době nedokážeme nahradit, lepší výplňový materiál zatím k dispozici nemáme. Stále má ze všech dostupných zubních výplní nejlepší mechanické vlastnosti. Kvalitně zhotovené amalgámové výplně jsou velmi odolné a také bezpečné. Používáme je především k vyplnění zadních zubů, kde potřebujeme mechanicky odolný materiál a nevadí tmavé zbarvení.
Používané bílé výplně mají zhruba poloviční životnost a bohužel nejsou vhodné pro všechny pacienty. Bílé plomby zhotovujeme ze skloionomerního cementu, fotokompozitu nebo z keramiky.
- Nejlevnější je skloionomerní výplň, má své výhody, ale jedná se o výplň nepříliš mechanicky odolnou neboli dlouhodobě provizorní. Vydrží několik málo let.
- Nejčastější bílou výplní je fotokompozit, který vydrží víc než skloionomer a jeho barvu umíme sladit s barvou zubů.
- Nejdražší jsou keramické onlaye či inlaye, které používáme při rozsáhlejších dostavbách zubů. Jde o nejestetičtější řešení, které ale není vhodné pro každého.