Aktuality

Parodontitida neboli lidově nazývaná parodontóza či paradentóza

Parodontitida neboli lidově nazývaná parodontóza či paradentóza
22.07.2021

Často jí předchází neléčená gingivitida (zánět dásní). Takovéto poškození tkání vede k tomu, že se zub oddělí od dásně a vznikají malé prostory neboli kapsičky, v nichž se hromadí plak a následkem vzniká infekce, tím pádem dochází i k postupné erozi kosti. V případě vzniku parodontitidy je stav nevratný a může skončit až ztrátou zubů.

A jak se projevuje? Ustupujícími dásněmi, krvácením dásní a také zápachem z úst. V pokročilém stádiu se zuby již viklají a uvolňují následkem porušení vaziva v okolí zubu. Zubní lékař též může onemocnění odhalit pomocí speciální sondy (parasonda) a také na základě rentgenových snímků, kde je patrný úbytek kosti zubního lůžka.

Dá se jí nějak předcházet? Ano, a to pouze pravidelnou a správnou technikou ústní hygieny. V případě raného stádia je možné používat speciální zubní pasty či ústní vody např. Parodontax. Samozřejmě nesmí chybět pravidelné návštěvy dentální hygieny.

A proto nezapomínejte na pravidelné návštěvy vašeho stomatologa, kdy lékař může včas upozornit či předejít nevratným následkům v dutině ústní.

Na fotografiích si můžete prohlédnout úbytek kosti způsobený neléčenou parodontitidou, rozdíl mezi RTG snímky je dva roky.

Další aktuality

Objednejte se k zubaři s celou rodinou

Možnosti platby